Retrospektiva: Prisjetimo se svih nastupa BiH na Eurosongu

Iz Sehare Magazin
Screenshot/YouTube

Retrospektiva nastupa BiH na Eurosongu

Za nešto više od dva sata u Liverpulu će početi finalno veče ovogodišnjeg Eurosonga. Naša zemlja ni ove godine nije učestvovala, ali ćemo se u susret večerašnjem finalu prisjetiti svih dosadašnjih nastupa Bosne i Hercegovine na Eurosongu.

Naša zemlja do sada je nastupila devetnaest puta na Euroviziji.

Debitantski nastup imali smo ratne 1993. godine kada je RTV BiH dobila poziv za učešće. Posljednji put nastupili smo 2016. godine.

Sva bol svijeta je noćas u Bosni

Nakon što je uslijedio poziv Europske radiodifuzijske unije da naša zemlja postane dio Eurovizije, RTV BiH je uspjela u nemogućim uslovima organizovati BH-viziju, takmičenje na kojem se birao prvi bh. predstavnik na Eurosongu.

Pobjedu je odnijela kompozicija “Sva bol svijetu” čiji su autori Dino Merlin i Fahrudin Pecikoza, a koju je otpjevao Muhamed Fazlagić Fazla.

Bh. tim je uspio izaći iz opkoljenog Sarajeva pod kišom granata i stići prvo do Ljubljane gdje je održano svojervsno polufinale. U Ljubljani je Fazla osvojio drugo mjesto i tako osigurao vizu Euroviziju u Milstritu u Irskoj koja je bila domaćin takmičenja.

Sam Fazlin nastup u Milstritu bila je svojevrsna pobjeda za našu zemlju. “Sva bol svijeta” je pobrala velike simpatije i postala je simbol otpora. Fazla je na kraju osvojio 27 bodova što je bilo dovoljno za 16. mjesto.

Naredne godine, saopšteno je da će našu zemlju na Euroviziji u Dablinu predstavljati duet Alma Čardžić i Dejan Lazarević sa pjesmom “Ostani kraj mene” čiji su autori Adi i Edo Mulahalilović.

Ovaj put su naši predstavnici osvojili 39 bodova što je bilo dovoljno za 15. mjesto. Ono po čemu će ostati upamćen njihov nastup je ogroman aplauz prilikom njihovog izlaska na binu. Aplauz koji važi za “najduži” ikad na Eurosongu trajao je nekoliko minuta tako da Dejan nije uspio otpjevati ni prve taktove zbog ogromne buke.

1995. godine Eurosnog je ponovo održan u Dablinu a tamo je kao predsravnik naše zenlje otišao legendarni Davorin Popović sa pjesmom “Dvadeset i prvi vijek”. Popović je osvojio 19. mjesto sa 14 bodova.

Naredne godine BiH je predstavljala Amila Glamočak koja je osvojila 13 poena što je u konačnici značilo 22. mjesto.

1997. godine Alma Čardžić je po drugi put nastupila na Eurosongu. BiH je te godine zauzela 18. mjesto sa 22 boda.

’98. godine nismo nastupili, ali smo se vratili dvije godine kasnije kada smo ostvarili svoj prvi plasman u TOP 10.

U Jerusalemu je nastupio Dino Merlin u duetu sa francuskom pjevačicom Beatrice. Njihova pjesma “Putnici” osvojila je sedmo mjesto sa 86 bodova.

Zbog tadašnjih pravila propustili smo Eurosong 2000. godine.

Od uvođenja polufinalnih večeri samo jednom nismo prošli u finale

Vratili smo se godinu kasnije kada je Nino Pršeš sa pjesmom “Hano” osvojio 29 bodova i 14. mjesto.

Naredne godine je Maja Tatić bila nešto bolja. Sa pjesmom “Na jastuku za dvoje” Banjalučanka je osvojila 13. mjesto sa 33 poena.

2003. godine na takmičenju održanom u Latviji Bosnu i Hercegovinu je predstavljala Mija Martina Barbarić. Ona je u konačnici zauzela skromno 16. mjesto sa 27 bodova.

Od 2004. godine na Eurosongu su promijenjena pravila pa su tako uvedene polifinalne večeri. Kuriozitet je da je naša zemlja od tada svaki put prošla u veliko finale osim u posljednjem svom nastupu 2016. godine.

Te godine na Eurosongu u Turskoj našu zemlju je predstavljao Fuad Backović Deen koji je ponovio uspjeh Dine Merlina i Beatrice osvojivši sedmo mjesto.

Deenov “In the Disco” je osvojio 91 bod što je u tom trenutku bio bh. rekord. Također, te godine je prvi put jedan naš predstavnik pjevao na engleskom jeziku, a ne  bosanskom.

Naredne godine grupa Feminnem je osvojila 14. mjesto sa 79 bodova.

Lejla, zar bi mogla ti drugog voljeti? Najuspješniji bh. nastup u historiji Eurosonga

Eurosong 2006. godine, održan u Atini, donio je najbolji rezultat za našu zemlju u historiji Eurosonga.

Hari Varešanović i njegova “Lejla” bili su vrlo blizu pobjede. “Lejla” je bila apsolutni favorit publike a nastup našeg tima je bio perfektan. Ipak, budući da su se tada još uvijek brojali samo glasovi publike putem televotinga Finska je odnijela pobjedu.

U foto-finišu smo ostali i bez drugog mjesta koje je pripalo Rusiji. Hari je završio kao treći sa rekordnih 229 bodova. I dan dnas fanovi Eurosonga vjeruju da je “Lejla” najbolja pjesma ikad koja nije pobijedila na ovom takmičenju.

Sljedeće godine BiH je predstavljala mlada Banjalučanka Marija Šestić koja je u Helsinkiju zauzela 11. poziciju sa 106 bodova.

2008. godine Eurosong je održan u Beogradu a BiH je ponovo svrstavana u red favorita.

Laka je zapalio arenu u Beogradu svojim energičnim nastupom, a publika je našeg predstavnika nagradila velikim aplauzom.

Pjesma “Pokušaj” je na kraju bila deseta sa 110 bodova.

Nagrada za Reginu, Merlin ostvario posljedni veliki rezultat za BiH

Eurosong 2009. godine je održan u Moskvi. BiH je predstavljala grupa Regina sa kompozicijom “Bistra voda”. Opet smo bili u užem krugu favorita što i potvrđuje nagrada “Marcel Bezencon” koju je Regina dobila za najbolju kompoziciju na Eurosongu.

Na kraju smo te godine završili kao deveti sa 106 bodova.

Inače, kako je kasnije obznanjeno, BiH je te godine trebala završiti kao osma. Međutim, zbog tehničkih problema u telekomunikacijskom sistemu iz Norveške nam nije dodjeljen nijedan poen iako smo zapravo dobili deset. Sa tih deset bodova bi skočili na osmo mjesto ispred Francuske.

Naredne godine je na Eurosong kao predstavnik BiH otišao Vukašin Brajić. Vukašin je pjesmu “Thunder and Lightning” otpjevao ma engleskom jeziku. U finalu je osvojio 17. mjesto sa 51 poenom.

2011. Dino Merlin je drugi put nastupio na Eurosongu. Ovaj put je i on svoju pjesmu izveo na engleskom jeziku. “Love in rewind” je na kraju osvojila šestu poziciju sa 125 poena što je i posljedni dobar rezultat BiH na Euroviziji.

Naredne 2012. godine u Bakuu je nastupila Maya Sar koja osvojila 18. poziciju sa 55 bodova.

Uslijedila je četverogodišnja pauza, a zatim su na Eurosong 2016. godine otišli Dalal, Deen, Ana Rucner i Jala sa pjesmom “Ljubav je”. Međutim, naši predstavnici te godinu nisu uspjeli proći u finale što je bio i prvi put da BiH ostane bez plasmana u finalno veče od 2004. kada su uvedena polufinala.

Taj nastup u Štokholmu bio je ujedno i podljednji nastup za našu zemlju na Eurosongu.

Finansije glavni razlog propuštanja Eurosonga

Bosna i Hercegovina već sedam godina ne učestvuje na Eurosongu. Razlog su finansije. Jednostavno, državna televizija ne može finansijski izgurati projekat odlaska na Eurosong.

Pored toga što nemamo novac za odlazak na Eurosong, postoji i izvjestan dug prema EBU koja je zbog toga suspendovala državnu televiziju.

Činjenica da više ne učestvujemo na Euroviziji, uticala je i na smanjenje interesa bh. javnosti za ovaj događaj. Uglavnom samo oni najzagriženiji u našoj zemlji još uvijek prate Euroviziju.

To će se vjerovatno promijeniti ako ikad naša zemlja ponovo bude učesnik ovog takmičenja (valjda se nekad i riješe te famozne finansije). A do tada sa sjetom ćemo se prisjećati nekih divnih momenata koji su obilježili nastupe Bosne i Hercegovine na Eurosongu.