Samo pet minuta! Rečenica je koju često svi mi koristimo kao izgovor za parkiranje na nepropisnim mjestima, a činjenica koju često zaboravljamo je da tih 5 minuta osoba s poteškoćama i invaliditetom znači i previse, kada ćemo doći svijesti!?
Ukoliko je parking mjesto za invalide zauzeto Snježana Pađen se prilično namuči prilikom ulaska i izlaska iz automobila. S negativnim iskustvima kako kaže susreće se i ima problem svaki dan.
– To naš narod ne shvaća ili mu ne dolazi..da mi moramo da imamo to svoje parking mjesto, jer dok mi izađemo i uđemo iz auta mi moramo imati prostora i mjesta, jer ne može se sada parkirati auto do auta, i taj problem imaju naši članovi, rekla je Snježana Pađen, Udruženje paraplegičara, kvadriplegičara i dječije paralize KS.
Sa prošlogodišnjim povećanjem novčanih kazni sa 40 na 200 KM građanima koji uzurpiraju parking mjesto značeno žutom bojom, stiče se dojam da se nije mnogo postiglo. Iz MUPa KS stiže izvještaj o navedenim prekršajima za prva tri mjeseca.
– U prva tri mjeseca policijskih službenici MUP-a KS su izdali 734 prekršajna naloga vozačima koja su svoja vozila parkirali na mjesrta koja su naznačena za parking mjesta osoba sa invaliditetom. Iz istog tog razloga u prva tri mjeseca ove godine specijalnim vozilom paukom je premješteno 29 vozila. Uporedni podaci govore da ne dolazi nažalost do smanjenja ove pojave u prosjeku više od dvije stotine vozača se odluči da bezpravno zauzme ionako nedovolji broj parking mjesta osobama sa invaliditetom, izjavila je Mersiha Novalić, glasnogovornica MUP-a KS.
Vratimo se Snježani s početka priče. Razočarana je trenutnim stanjem, a svjedok je i lažnih naljepnica za osobe sa invaliditetom.
– Ja sam se nadala kao i svi mi i sve osobe sa invaliditetom da ćemo taj problem riješiti sa povećanjem kazni, međutim to ne djeluje na svijest građana, jer oni misle da se mogu parkirati gdje hoće i gdje žele, kazala je Pađen, te dodala:
-Oni mene kada vide oni se neće pakirati, ali kada mene nema oni će se parkirati. Ja sada mogu normalno otići, ali kada se vratim ovo mjesto je zauzeto.
Obaveza vozača koji imaju znak ” pristupačnosti” jeste da ga postave na vidnom mjestu u donjem desnom uglu prednjeg vjerobranskog stakla. Nažalost ovakvih mjesta je nedovoljno u glavnom gradu BiH. Vjerujemo da će nakon ove priče barem kod nekih vozača proraditi savjest I da označena parking mjesta za invalide neće koristiti ni na, slobodno možemo reći, lažnih pet minuta.