Španija deklasirala Hrvatsku u prvom meču grupe B na Evropskom prvenstvu

Reprezentacija Španije pobijedila je Hrvatsku sa ubjedljivih 3:0 u prvoj utakmici grupe B na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj. Nisu mnogo Vatreni pokazali danas pa su Španci slavili pomalo neočekivano visoku pobjedu.

Španci su imali inicijativu u uvodnim minutama susreta ali nije bilo velikih prilika sve do 29. minute. Tada Crvena furija dolazi do prednosti golom Morate nakon sjajne asistencije Fabiana Ruiza.

Minutu kasnije Kovačić je imao priliku za izjeenačenje ali je šutirao veoma slabo iz sobre pozicije. Njegov promašaj je dvije minute kasnije kaznio Fabian Ruiz koji je udarcem sa slične pozicije kao Kovačić matirao Livakovića.

Rezultat prvog poluvremena postavio je Carvajal na asistenciju Yamala u nadoknadi vremena.

U drugom poluvremenu Španci su malo “usporili” dok je Hrvatska pokušala stići do bar počasnog pogotka. Najbolju priliku za to imali su u 79. minuti kada je Rodri srušio Petkovića u kaznenom prostoru a sudac Oliver dosudio penal za Vatrene. Prethodno je pogriješio golman Unai Simon kojem je Majer odzeo loptu.

Ipak, Simon se iskupio odbranivši udarac Petkovića sa bijele tačke. U nastavku te akcije napadač Dinama je ipak uspio matirati Simona ali je VAR poništio taj pogodak zbog nedozvoljene pozicije u kojoj se našao Perišić.

Do kraja susreta nije bilo promjene rezultata. Sa ovom pobjedom Španci su napravili veliki korak u osmini finala dok je Hrvatska zakomplikovala sebi situaciju jer im u posljednjem kolu slijedi još jedan derbi, susret protiv aktuelnog evropskog prvaka Italije koja večeras od 21 sat igra sa Albanijom.

U prvom meču dana Švicarska je sa 3:1 pobijedila Mađarsku u okviru grupe A.