Foto: Klix
Na tuzlanskom uzvišenju Kicelj formiran je vidikovac, a sa arheološkog lokaliteta prostire se jedinstven pogled na grad.
Turistička zajednica Tuzle realizirala je projekat uređenja vidikovca na lokalitetu Kicelj, koji je sastavljen od platoa, klupa, vegetacije i pristupne staze.
Do mjesta sa kojeg se prostire pogled na grad, postavljeni su putokazi, kao i tabla koja označava arheološki lokalitet ranosrednjevjekovne nekropole.
Manje je poznato da tuzlansko uzvišenje Kicelj predstavlja nekropolu u tipičnim srednjovjekovnim grobljima na redove, a čija je orijentacija u pravcu sjever – jug.
Inače, Kicelj se nalazi na nadmorskoj visini od 303 metra, a djelatnici Muzeja istočne Bosne 2006. i 2007. godine vršili su arheološka iskopavanja na ovom lokalitetu.
Uz skelete pronađen je pokretni arheološki materijal u vidu grobnih priloga, kao što su bronzane naušnice različitih tipova, kopče, toke te prsten pečatnjak.
Na osnovu pronađenih grobnih priloga i načina sahranjivanja, historijski okvir u kojem je datirana nekropola na Kicelju veže se za period od devetog do 12. vijeka.
Uz nekropolu, sa zapadne strane lokaliteta Kicelj, otkrivena je I poluzeunica sa ostacima zemljane peći za taljenje.
Skeleti i pokretni aheološki materijal sa nekropole Kicelj čuvaju se u Muzeju istočne Bosne u Tuzli.