Zlatni ljiljani prvaci Evrope!

Zlatni ljiljani prvaci Evrope 11. put u svojoj historiji

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci po jedanaesti put je postala prvak Evorpe. Zlatni ljiljani su u finalu nakon velike drame i preokreta pobijedili reprezentaciju Njemačke rezultatom 3:2. Po setovima je bilo 18:25, 25:23, 28:30, 25:21 i 15:6 u korist našeg tima.

Finalni meč Evropskog prvenstva koje se igralo u Italijanskom Caorleu potpuno je opravdao očekivanja. Njemačka je odigrala vrlo dobar meč i poprilično namučila našu selekciju. Ipak,  Zlatni ljiljani su još jednom potvrdili da su bez premca najbolja evropska selekcija.

Prvi set Njemačka je dobila sa 25:18, zahvaljujući sjajnoj igri u polju svojih igrača i greškama naše reprezentacije.

Na krilima sjajnog prvog, Nijemci odlično otvaraju i drugi set. Ipak, izabranici Ifeta Mahmutovića stižu rezultat i u neizvjesnoj završnici osvajaju set rezultatom 25:23.

Njemačka sjajno otvara i treći set i vrlo brzo stiže do 4:0. Vodili su Nijemci većinom trećeg seta, ali su naši Zlatni momci uspjeli ponovo stići do rezultatskog priključka. U završnici je viđena velika drama u kojoj Njemačka ima više sreće i koncentracije tako da poslije velike borbe osvajaju set rezultatom 30:28.

U četvrtom setu mnogo bolja igra naše reprezentacije. Sjajni servisi, borbena igra u polju i kvalitetna rješenja u napadu doprinijela su da izabranici Ifeta Mahmutovića osvoje četvrti set rezultatom 25:21.

U petom setu naš tim je bio mnogo bolji. Vrlo brzo smo stigli do značajne rezultatske prednosti koju smo sačuvali do kraja i osvojili odlučujuči set rezultatom 15:6, te tako zasluženo stigli do rekordne jedanaeste titule prvaka Evrope.

Osvajanjem ove titule, Zlatni ljiljani su obezbjedili i vizu za Paraolimpijske igre koje će se održati u Parizu naredne godine.

Zlatnu medalju su osvojili: Sabahudin Delalić (kapiten), Adnan Manko, Asim Medić, Dževad Hamzić, Ismet Godinjak, Mirzet Duran, Safet Alibašić, Ermin Jusufović, Jasmin Brkić, Stefan Crnobrnja, Armin Šehić, Nizam Čančar, Edin Đino i Elvis Šerifović. Selektor je Ifet Mahmutović.

Treba istaći i da su naši reprezentativci imali veliku podršku naših navijača sa tribina tokom ovog meča.