Maestralni Lookman hat-trickom donio Atalanti naslov pobjednika Evropske lige

Maestralni Lookman hat-trickom donio Atalanti naslov pobjednika Evropske lige (Foto: UEL)

Ekipa Atalante stigla je do svog prvog evropskog trofeja. Tim iz Bergama je na Aviva stadionu u Dablinu savladao čudesni Bayer Leverkusen sa ubjedljivih 3:0. La Dea je tako Apotekarima uništila san o tripleti, a ujedno im i nanijela prvi poraz u sezoni, računajući sva takmičenja.

Iskusni Gian Piero Gasperini večeras je u potpunosti nadmudrio mlađeg kolegu Xabija Alonsa. Tim iz Bergama je vrlo agresivno krenuo u meč što im se vrlo brzo isplatilo.

Igrala se 12. minuta kada je junak večeri, Nigerijac, Ademola Lookman pogodio za prednost Atalante. Gasperinijev tim je nastavio sa visokim presingom što je pomalo iznenadilo novog prvaka Njemačke. Leverkusen nikako nije mogao pronaći svoju prepoznatljivu igru, a Atalanta je svaku grešku Apotekara znala iskoristiti.

U 26. minuti ponovo Lookmam stupa na scenu. Pogriješili su igrači Leverkusena na sredini terena, lopta je došla do Nigerijca koji sa vrha šesnaesterca sjajno pogađa mrežu Kovara za 2:0. Konačnih 3:0 bilo je u 76. minuti kada na lijep način Lookman postiže i svoj treći pogodak. Do kraja susreta nije bilo većih uzbuđenja pa je uslijedilo veliko slavlje igrača i navijača Atalante.

Bh. reprezentativac Sead Kolašinac je stigao do svog prvo evropskog trofeja, a večerašnji susret je počeo prvih 11. Zamijenjen je na poluvremenu utakmice.

Leverkusen će utjehu pokušati naći u činjenici da ih uskoro očekuje prilika za novi trofej. Naime, Apotekari će već u subotu protiv Kaiserslauterna igrati finale Kupa Njemačke.