Prije 23 godine Manchester United je napravio čudo: Sjećate li se najdramatičnijeg finala Lige prvaka?

Iz Sehare

Finale Lige prvaka 1999. godine u Barceloni između Manchester Uniteda i Bayerna je odigrano na današnji dan prije 23 godine, a taj susret je ostao upamćen svim ljubiteljima nogometa po dramatičnom finišu u kojem su Crveni đavoli došli do titule.

Više od 90.000 gledatelja na stadionu Camp Nou i milijarde širom planete su svjedočile nevjerovatnom preokretu koji je postao sinonim za uzrečicu da “nije kraj dok ga sudija ne odsvira”.

Bayern je bio favorit s obzirom da je Manchester United zbog suspenzije bio bez ključna dva vezna igrača Paula Scholesa i Roya Keanea, a i tokom utakmice je opravdao ta očekivanja.

Već u šestoj minuti Mario Basler je iz slobodnog udarca pogodio za 1:0. Bayern je imao još nekoliko zicera koji nisu završili pogotkom, a najbolje prilike u drugom poluvremenu su imali Mehmet Scholl koji je pogodio stativu, te Carsten Jancker prečku.

U finišu susreta, tačnije u 87. minuti u igru je ušao i Hasan Salihamidžić i činilo se da će reprezentativac Bosne i Hercegovine podići pehar Lige prvaka.

Kada je četvrti sudija Fiorenzo Treossi na isteku 90. minuta podigao tablu na kojoj je pisalo da će se igrati tri minute sudijske nadoknade, svi su samo čekali da Bayern i službeno postane prvak Evrope, no tada se desilo čudo u režiji rezervista Teddyja Sheringhama i Olea Gunnara Solskjaera.

U 90+1. minuti David Beckham je izveo korner, centrirao je na golmana Petera Shmeichela, a odbrana Bayerna je izbila loptu do ivice kaznenog prostora. Ryan Giggs, izraziti ljevak, je traljavo šutirao desnom nogom, lopta je nekako došla do peterca gdje je rezervista Sheringham pospremio u gol za 1:1.

Tada su, naravno, svi mislili da utakmica ide u produžetke, no u 90+3., posljednjoj minuti nadoknade Solskjaer se izborio za korner. Beckham je ponovo ubacio, Sheringham je na prvoj stativi udario loptu glavom koja pada tačno pred Solskjaera koji je zakucava pod prečku za 2:1.

Taj pogodak je jednako obilježilo veliko slavlje Uniteda i neograničena tuga na licima igrača Bayerna koja je personificirana u lik i djelo shrvanog štopera bavarske ekipe Samuela Kuffoura koji na koljenima bjesomučno kroz suze udara šakama o travnjak dok ga legendarni sudija Pierluigi Collina pokušava utješiti.

Iako je i finale Lige prvaka iz 2005. godine u Istanbulu između Liverpoola i Milana bilo puno uzbuđenja, nikada se nije desilo da u 91. i 93. minuti jedna ekipa ostane bez trofeja kao te večeri 26. maja 1999. godine u Barceloni.