Svjetski rekord: Cabrales, najskuplji sir na svijetu, dostigao cijenu od 32.000 eura

Zanimljivosti
Foto: Twitter

Nedavno je plavi španski sir Cabrales ušao u Ginisovu knjigu rekorda kao najskuplji sir na svijetu jer je postigao cijenu od 32.000 eura za kolut od dva kilograma.

“Znali smo da imamo dobar proizvod koji je teško pobijediti”, bez lažne skromnosti je za Tajms of London rekao proizvođač Giljermo Pendas, koji je skupu poslasticu proizveo u porodičnoj fabrici u Los Puertosu.

Pendas je objasnio da je riječ o polutvrdom siru jake arome koji sazrijeva u planinskim pećinama Asturije na sjeveru Španije, a koji je nešto prije obaranja ovog rekorda na 51. godišnjem takmičenju sireva u Las Arenasu proglašen i najboljim Cabralesom, plavim sirom koji se pravi isključivo u spomenutoj španskoj pokrajini Asturias.

Skupocjeni kolut je prodat vlasniku restorana El Lagar de Koloto iz Ovieda Ivanu Suarezu koji je nakon aukcije rekao da mu nije bilo bitno koliko će ga platiti, jer ga fascinira strast lokalnih sirara prema zemlji i njihovim proizvodima, pa je bez grižnje savjesti na aukciji podizao svaku ponudu.

Suarez je inače kupio i prošli sir koji je ušao u Ginisovu knjigu rekorda, takođe plavi Cabrales koji je 2019. prodat za 20.500 eura (22.129 dolara).

“Visoka cijena ovog sira najviše proizlazi iz mukotrpnog procesa njegove izrade”, istakao je Pendas, objasnivši da se skupocjeni sir pravi od kravljeg ili mješavine kravljeg, ovčijeg i kozjeg mlijeka koje prvo najmanje četiri mjeseca mora da odleži u planinskim pećinama u regiji Cabrales, smještenoj u nacionalnom parku Pikos de Europa.

Njegov je pobjednički sir tako čak osam mjeseci dozrijevao u pećini visokoj 1.400 metara (4.593 stope) na temperaturi od 7 stepeni Celzijusa.

Nakon što odleži, ovaj se Cabrales pješice niz planinu prenosi do najbližeg puta, s kog se onda vraća na farmu i sprema za prodaju, piše NY Times.