Zrinjski pobijedio Slovan i zakoračio ka grupnoj fazi Konferencijske lige

Nogometaši Zrinjskog pobijedili su na stadionu Pod Bijelim brijegom u Mostaru u prvoj utakmici play-offa Konferencijske lige ekipu Slovana rezultatom 1:0 i tako su došli na korak do plasmana u grupnu fazu ovog evropskog takmičenja.

Prvak BiH je od početka utakmice strpljivim napadima pokušavao ugroziti gol gostiju, a prvu veliku šansu imali su u 18. minuti kada je Bilbija fenomenalnim pasom pronašao Kamenara koji je bio sam ispred golmana gostiju. Ipak, Chovan je odbranio njegov udarac iskosa.U naredne četiri minute Zrinjski je imao još dvije odlične šanse. Prvo je Kashia nakon centaršuta Ćorluke nespretno zahvatio loptu i zamalo postigao autogol, a onda je Chovan odbranio fenomenalan udarac Jukića s 25 metara.

Slovan je prvi put opasno zaprijetio u 34. minuti kada je Green šutirao iskosa, ali Čondrić je sjajno odbranio. Posljednju priliku u prvom poluvremenu imao je ponovo Zrinjski. Ćuže je ostavio povratnu loptu za Kamenara koji je sa 13-14 metara šutirao visoko preko gola.

Zrinjski je u istom ritmu nastavio i u drugom poluvremenu. U 56. minuti je prvo udarac Jukića sjajno odbranio golman Slovana, a odbijena lopta je pogodila Bilbiju u glavu i na putu do prazne mreže ipak je otišla pored gola. Sedam minuta kasnije ubacio je Tićinović, a lopta je u nezgodnom luku pala na prečku.

Veliku prednost Plemići su stekli u 63. minuti kada je Barseghyan simulirao i dobio drugi žuti karton. Krenuli su izabranici Sergeja Jakirovića žestoko po vodeći pogodak pa su tako stvorili još dvije odlične prilike. Prvo je nakon ubačaja Ćorluke najviše skočio Bilbije i glavom je šutirao tik pored gola. Malo kasnije Udarac Barišića glavom nakon kornera je otišao pored gola

I minut prije kraja utakmice stigla je nagrada. Ćuže je ubacio, a sjajni Bilbija je fenomenalno skočio i glavom pogodio za erupciju oduševljenja na ispunjenom stadionu. Do kraja utakmice više nije bilo promjena pa je Zrinjski stigao do izuzetno važen i zaslužene pobjede.

Revanš utakmica između Slovana i Zrinjskog igra se u naredni četvrtak u Slovačkoj s početkom u 20:30 sati.