Srijemuš, medvjeđi luk, divlji luk, šumski luk, samo su neki od naziva za samoniklu jestivu biljku koja ima brojna ljekovita svojstva. Ovu ubicu otrova kako je još nazivaju, Banjalučanka Jelena Pušac-Broćilović, iskoristila je i patentirala kapsule. Tako je prije svega riješila svoj zdravstveni problem.
Kapsule od srijemuša. Ovo je patent Jelene Pušac-Broćilović iz Banjaluke. Bilo joj je potrebno tri godine da od divljeg bijelog luka izvuče mnogobrojne ljekovitosti. Na to se odlučila nakon što je i sama imala zdravstvenih problema. Uz pomoć ove biljke riješila je problem tromba u nozi i upaljenih vena.
Prvo je proizvela tinkturu tekući alkoholni ekstrakt od šumskog – divljeg bijelog luka ili medveđeg luka, kako još zovu srijemuš. Međutim, srijemuš je specifična biljka sa nestabilnim hemijskim jedinjenjima, koja veoma brzo isparavaju, a koja su, u stvari, ljekovita. U tinkturi je tako ostalo sačuvano 30-40 odsto njegove ljekovitosti, pa je odlučila da napravi proizvod koji bi sačuvao više ljekovitih svojstava ove biljke.
– Između ostalog, srijemuš je odličan čistač masnoća u krvi, snižava krvni pritisak, poboljšava cirkulaciju. Jednako je dobar i za jačanje imuniteta, ali i odlično sredstvo za borbu protiv malokrvnosti i čišćenje krvi, kaže Pušac-Broćilović.
Srijemuš je biljka koja raste u proljeće, isključivo u prirodi. O njegovim ljekovitim svojstvima i dobrom uticaju na organizam, koji ovu biljku prate od davnina, možda najbolje svjedoči i to da medvjed nakon buđenja iz zimskog sna prvo se uputi u potragu za ovom biljkom.